„From Head to Toe” – lubimy, czytamy, słuchamy, śpiewamy, pokazujemy – uczymy się w bardzo przyjemny sposób.

20150129_120232
To książka, która dzieciom się nie nudzi, bo zaspokaja jedną z ich najważniejszych potrzeb – potrzebę ruchu.
Rodzicom daje świetną okazję do zabawy z dziećmi, a nauczyciel otrzymuje materiał do naprawdę fajnych lekcji.

U nas na zajęciach w przedszkolu w grupach 5 -6 latków sprawdziły się zabawy z kartami, które można znaleźć w serwisie www.kizclub.com. Są tam do pobrania obrazki zwierząt oraz dzieci w wersjach kolorowych i czarno-białych.
Kizclub

Razem z dziećmi łączyliśmy w pary obrazki dzieci i zwierząt. Pokazując rysunek dziecka, pytałam: What animal is this? I dzieciaki odgadywały. Następnie mówiłam co to zwierzę potrafi (I’m a penguin and I can turn my head. Can you do it?) i chór przedszkolaków kręcąc głowa odpowiadał: I can do it!

20150129_115933   20150129_120015

20150129_120104   20150129_120148

Młodszym dzieciom można zaproponować zabawy skojarzeniowe. Po kilkukrotnym przeczytaniu książki i zaśpiewaniu piosenki, kiedy dzieci kojarzą już obrazki i większość słówek możemy pokazać dane zwierzę i zapytać o część ciała, którą to zwierze poruszało: giraffe – neck, donkey – legs.  Albo pytać o czasowniki: penguin – turn your head, donkey – kick your legs.

Zabawa z tą książką w przedszkolu nie polega na tym, aby każde dziecko znało wszystkie słówka, poprawnie gramatycznie zadawało pytania itp. Książka w przyjazny dla dziecka sposób pozwala ćwiczyć pamięć (zapamiętujemy zwierzę, część ciała, rodzaj ruchu jaki to zwierze wykonuje, obrazek – świetna zabawa także w języku polskim!), dzięki melodyjnej piosence (a także innym nagraniom z płyty), dużym ilustracjom i możliwości pokazywania całym ciałem (TPR) łatwiej jest zapamiętać nazwy zwierząt czy części ciała, gdyż oddziałujemy na wiele zmysłów dziecka.

Starsze dzieci (szkolne) będą miały frajdę, gdy podzieli się je na dwie grupy, jednej grupie wręczy obrazki zwierząt, drugiej dzieci i zadaniem uczniów będzie odnalezienie swojej pary, przy pomocy pytania np. „Can you wiggle your toes?”

Dodatkowo, co bardzo ważne wzmacniamy poczucie własnej wartości u dzieci, pewność siebie, gdy np. uświadamiamy im jak wiele rzeczy potrafią zrobić. Nam pomogły znalezione tutaj karty pracy i powstał pewien projekt (do wykonania jak najbardziej także w języku polskim)

Stworzyliśmy książkę z ilustracjami co potrafią dzieci z naszej przedszkolnej grupy. Zobaczcie jakie ładne rysunki powstały i jak wiele rzeczy potrafią moje przedszkolaki (nawet jeżdżą autami;)

20150129_121456 20150129_121439 20150129_121418

Wzory kart i okładkę można pobrać na Teachers pay Teachers (bezpłatnie, po zalogowaniu).

Inne pomysły do wykorzystania w czasie lekcji znajdziecie także: tutaj, tutaj, tutaj (ciekawy sposób na powtarzanie słownictwa przy użyciu kostki ze słówkami).

from head to toe giraffe

Przykładowy scenariusz zajęć, który możemy dostosować do naszych potrzeb i wieku dzieci znajdziemy na blogu:
English for Kids (Arancha)

AranchaŹródło

A tutaj można pobrać ładne, kolorowe Printable Activity Cards – TeachBesideMe.com

teachbesidemeŹródło

 

Na koniec ciekawy artykuł o tym, jak powstawała książka z oficjalnej strony Erica Carla:
How I developed the idea for “From Head to Toe” by Eric Carle?

fhtt

 „Are you ready?
Here we go!
Move yourself
From Head to Toe.”

Książkę wraz z płytą możecie kupić w naszym sklepie www.AnnZaan.com