W 2002, w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia. Chyba niewiele osób wtedy świętowało ten dzień w jakiś szczególny sposób, ale z każdym rokiem zainteresowanie pluszowym misiem w tym dniu rośnie, szczególnie w przedszkolach.


W poprzednim roku wraz z Marysią z Head Full of Ideas urządziłyśmy konkurs, na najlepszy pomysł na zabawy z tej okazji. Wygrał pomysł Pani Doroty, która zaproponowała porównanie REAL BEAR v TEDDY BEAR, prawdziwy miś z pluszowym 🙂

Poniżej zwycięski wpis z poprzedniego roku:

  1. Jak wygląda REAL BEAR v TEDDY BEAR?

Świetnie jakby udało się narysować np. na szarym papierze kształt idącego na 4 łapach prawdziwego misia i siedzącego pluszowego misia.

Robiąc lekcję w j. polskim możemy zapisywać/narysować wszystkie słowa, które dzieci będą podawać na karteczkach i przyczepiać je do wybranych misiów.

W języku angielskim dobrze pogrupować dane słownictwo np.

KOLORY (w jakich kolorach mamy pluszowe misie – tak naprawdę we wszystkich:), w jakich kolorach mamy prawdziwe misie (brązowy, biały-polarny, czarno-biały panda, szary – koala ,…).

WIELKOŚCI (tiny, small, big, huge – w przypadku teddy bear, w przypadku prawdziwego misia np. brunatnego, musimy pokazać dzieciom jaki w rzeczywistości jest niedźwiedź – np. wyrysować w powietrzu jego wielkość 1:1 i pozwolić, aby dzieci same zdecydowały czy jest mały,duży, ogromny..)

FUTERKO – w zależności od grupy i języka możemy wprowadzić różnego rodzaju słownictwo – soft, nice, fluffy..

CO JE? Młodszym dzieciom można przygotować obrazki z różnego rodzaju potrawami, dla zabawy niech będą to potrawy, których na pewno miś nie je np. spaghetti, pizza, kanapki, arbuz, coca-cola itp. A zjada miód, mięso, rośliny (trzeba sprawdzić co zjada prawdziwy miś, bo sama nie wiem tak na szybko;)

W starszych grupach może to być dobry pomysł, aby powtórzyć nazwy związanych z jedzeniem słówek w j. ang. – np. w formie karty pracy.
CO ROBI?

Prawdziwy miś: wspina się na drzewa, poluje, ryczy, śpi, nie można się do niego zbliżać ani go dotykać

Pluszowy miś:  nie rusza się, nie je, można go przytulać i z nim spać, jest naszym przyjacielem.

I wreszcie cechy wspólne:
WYGLĄD

głowa, uszy, oczy, nos, łapki, pazury (?? – pozwólmy dzieciom zdecydować)

Jak pisałam na początku. W zależności od języka i grupy wiekowej możemy rozbudować nasze słownictwo bądź je zminimalizować np. z maluszkami skupić się na opisywaniu części ciała pluszowego misia, a mówiąc o prawdziwym misiu porównać jego kolory i rodzaje (panda, polarny itp…).

W starszych grupach można wykonywać zabawy językowe np. nauczyciel mówi jakieś słowo opisujące misia a uczniowie muszą zdecydować, czy stanąć po stronie REAL BEAR czy TEDDY BEAR lub np. czy podnieść obrazek z REAL BEAR czy TEDDY BEAR.

Można pobawić się w kalambury – jeden uczeń pokazuje tylko ruchem swojego ciała rzecz opisującą misia a pozostali muszą zgadnąć czy to prawdziwy czy pluszowy miś, a potem o jaką cechę chodzi.

A jeżeli udałoby się jeszcze przekonać panie kucharki, aby przygotowały nam takie kanapki – Dzień Pluszowego Misia na pewno będzie udany 🙂
teddy bear toast(Dorota)

————————————–

Myśląc o Dniu Pluszowego Misia na pewno sięgniemy po jedną z Super Simple Songs „My Teddy Bear

Dzięki tej piosence nie tylko poprzytulamy się do swoich misiów (dobrze, żeby każde dziecko miało swojego misia śpiewając..
I love my teddy bear), ale również wprowadzimy/powtórzymy na zajęciach części ciała, które później możemy wykorzystać układając z dziećmi z papieru sylwetę misia.
20141125_4512

Następnie możemy zaśpiewać piosenkę: „Five Brown Teddies sitting on the wall” – dzieci lubią, gdy coś spada, przewraca się.. szczególnie 5 razy z rzędu, jak w przypadku naszych misiów 🙂

Five brown teddies, sitting on the wall
Five brown teddies, sitting on the wall
And if one brown teddy should accidentally fall
There’d be four brown teddies sitting on the wall
 
Four brown teddies, sitting on the wall…
Three brown teddies, sitting on the wall…
Two brown teddies, sitting on the wall…

One brown teddy, sitting on the wall
One brown teddy, sitting on the wall
And if that brown teddy should accidentally fall
There’d be no brown teddies sitting on the wall.

20141125_4522 20141125_4528 20141125_4529

Na youtube jest wiele wersji tej piosenki, możemy wybrać np. Five Brown Teddies Appuseries

Kizclub.com oferuje nam np. materiały do wiersza: Teddy bear, teddy bear (teddybear) lub obrazki z bajki o złotowłosej, które możemy wykorzystać np. do piosenki Five Brown Teddies (goldilocks) lub opowiedzieć samą historię złotowłosej dziewczynki, poznając przy okazji słownictwo związane z rodziną misiów (mama, tata, dziecko).

W starszych grupach tego dnia nie może zabraknąć: „We are going on a bear hunt„. Michael Rosen stworzył książkę, która zainteresuje każde dziecko w wieku przedszkolnym. O książce możecie przeczytać na annzaan.com. Materiały do niej dostępne również np. na kizclub.com bearhunt(C). Książka idealnie nadaje się do wykonania dramy, kiedy to wszyscy wybieramy się na polowanie na niedźwiedzia.

We-are-going-on-a-bear-hunt

20141125_4531 20141125_4535 20141125_4536

Na stronie http://www.jointhebearhunt.com/play/znajdziecie między innymi misiowe uszy, które można wydrukować dla dzieci lub nauczyciela, a także inne materiały związane z książką (menu Explore)

Polecam także książkę „One Ted Falls out of Bed”  Julii Donaldson i Anny Currey. Książka opowiada o przygodach misia, który wypadł z dziecinnego łóżka… Książka pełna jest przygód, sprawdzi się także w czasie przerabiania tematu zabawki.
Nie mając książki możecie skorzystać z Youtube.

20141125_4545 20141125_4551 20141125_4547 20141125_4546

 

O przygodach małego misia, który marzył o podróży na księżyc przeczytacie natomiast w książce „Whatever Next” autorstwa Jill Murphy (Youtube). Skoro małemu misiowi się udało, może dzieciom także uda się polecieć w kosmos rakietą z kartonu? Dodatkowe materiały do tej książki dostępne tutaj.

20151123_132459 20151123_132531
20151123_132544
20151123_132559

Nie zapomnijcie jeszcze o jednym z najsławniejszych książkowych brązowych misiów, czyli „Brown Bear, brown bear what do you see” by B. Martin Jr i E.Carle. Książka idealna dla młodszych przedszkolaków. Poczytajcie więcej o niej tutaj. Uwielbiamy piosenki nagrane na płycie do tej książki (dostępne także na Youtube), ale dzieciom bardzo podoba się także gra Memory, do której obrazki znajdziecie u pełnej pomysłów Marysi na jej blogu.
20141125_4538 20141125_4539

Gotowi do Dnia Pluszowego Misia?
Powodzenia!

Ann